Serwis korzysta z plików cookies.
        LOGOWANIE  /  REJESTRACJA      

Szewc w dziurawych butach chodzi: kierownika projektu plan na siebie

Felieton autorstwa Wiolety Kicman

Paweł Bochnowski

03 kwiecień 2019 roku

 

 

 

Stres, ciągłe zmiany, trudni ludzie (poprawność poprawnością - tacy się zdarzają), biurokracja, presja, praca po godzinach, bycie zawsze na stand-by. Zarządzanie projektami to nie jest łatwy kawałek chleba. Jako kierownicy projektów, musimy być świetnymi organizatorami, dzień w dzień wspinać się na wyżyny naszych umiejętności komunikacyjnych i przewidywać wydarzenia będąc zawsze o dwa kroki do przodu. Musimy zbudować znakomite relacje z interesariuszami, zadbać o właściwą atmosferę pracy i o to, aby happiness level w zespole nie spadał poniżej poziomu zapewniającego progress. W zależności od sytuacji, wchodzimy w rolę psychologa, niańki, mediatora, dobrego policjanta (złym być nie przystoi, to niepodręcznikowe), a w chwilach kryzysu otwieramy niezastąpiony, jednoosobowy projektowy oddział ratunkowy.

 

Jak w tym pędzie, ciągłej bieżączce i presji bycia zawsze on top of things, znaleźć energię, przestrzeń mentalną i czas dla siebie? I nie mam tu na myśli hedonistycznego “me time”, ale czas na zastanowienie się, o co tak właściwie nam chodzi. Czy jednoosobowy projektowy oddział ratunkowy to moja rola życia? Czy miejsce, w którym jestem teraz jest tym, w którym chcę stać za dwa, pięć, czy dziesięć lat? Bo jeśli nie, to trzeba zacząć planować i wdrażać zmiany już teraz.

 

Drogi PMie, odpowiedz sobie, tak szczerze, na pytanie: kiedy ostatnio zatrzymałeś się, aby wyznaczyć, czy przeanalizować swoje cele? Nie te projektowe. Swoje własne. Zawodowo tworzysz plany dla projektów, które mają realizować czyjeś marzenia, aspiracje, pragnienia, ale czy masz stworzony plan na siebie? Czy wiesz gdzie idziesz i idziesz świadomie, czy tylko podążasz drogą wyznaczaną przez kolejne business casy? Nie bez powodu zwykło się mawiać, że szewc w dziurawych butach chodzi.

 

W swoim życiu często działamy na autopilocie. Robimy coś, nie myśląc. Realizujemy zadania, wypełniamy obowiązki - wszystko zgodnie z planem, bez potrzeby głębszej refleksji. Ma to swoje dobre i złe strony, w zależności od okoliczności i tego w jakim obszarze przycisk autopilota jest w pozycji “on”.  Jednak bardzo łatwo jest się do takiego stanu rzeczy przyzwyczaić, z czasem wręcz zapominając, że można inaczej.

 

Dlatego, jeśli czujesz, że nie do końca spełniasz się w obecnej roli, że ustawicznie jesteś “busy being busy”, że nie masz przed oczami celu większego niż ten projektowy, powinieneś się zatrzymać i przeskanować swoją sytuację. Najczęściej to ty opiekujesz się wszystkimi i myślisz o wszystkim. Nadszedł czas, aby zaopiekować się samym sobą, bo nikt inny tego za ciebie nie zrobi. Musisz w tym całym harmidrze pamiętać o tym, że życie mamy jedno, a czas nie jest z gumy.

 

Choć czasami mogłoby wydawać się inaczej, doba każdego z nas ma 24 godziny. Przejmij kontrolę nad swoim czasem. Nie powinno być na świecie ważniejszej dla ciebie osoby niż ty sam. Jeśli będziesz szczęśliwy, to szczęście i spełnienie wplecie się we wszystko co robisz, efekty twojej pracy i relacje z ludźmi. Win-win.

 

Zrób dla siebie coś dobrego. Zatrzymaj się. Spójrz na swoje życie z dystansu. Gdzie jesteś? Gdzie chcesz się znaleźć? Jak chcesz się tam dostać? Zdefiniuj swoją własną wizję, zgodnie z tym co sprawia, że szala tych mniej i bardziej radosnych momentów w twoim życiu, przechyla się w tą drugą stronę. Zbuduj plan swojego rozwoju i tak jak egzekwujesz plany projektów, tak egzekwuj swój własny. Wymagaj od siebie, bo nikt inny tego za ciebie nie zrobi. Sukces, jakkolwiek go nie definiujemy, jest efektem naszej proaktywności, odwagi, upartości i działania, ale przede wszystkim - wyznaczonego kierunku. Bo jeśli nie wiesz gdzie idziesz, jak masz się tam dostać?

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Logo w stopce
KONTAKT

Human Capital Solutions Polska - Portal Zarządzanie Projektami
ul. Trzy Lipy 3, 80-172 Gdańsk
E-mail: biuro@e-zp.org
tel.: (+48) 501 794 318
Copyright © 2018. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie Interaktywna PIQUA